Лугинська Районна Державна Адміністрація
Житомирська область, Лугинський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Сибірка - непередбачена безпека...

Дата: 12.03.2019 10:03
Кількість переглядів: 183

 Сибірка (Anthrax) - гостре інфекційне захворювання з групи зоонозів (група хвороб, якою хворіють і тварини, і люди), спричиняється споротворною бактерією Bacillus anthracis, протікає в залежності від місця проникнення збудника, у шкірній (98% випадків) або генералізованій формі - легеневій і кишковій з явищами сепсису (2%).

 Сибірка присутня в більшості частин світу. Складно відшукати регіон України, де б свого часу не реєстрували випадки виникнення сибірки. Епізоотологічний моніторинг, своєчасне реагування на нові прояви захворювання, широкомасштабні профілактичні заходи на сьогодні унеможливлюють масовість прояву даного захворювання серед сприйнятливих сільськогосподарських тварин.

 Випадки сибірки, що були зареєстровані в Україні: 2003 рік – Харківська область - 1 випадок, 2004 рік – Чернівецька область – 3 випадки, 2008 рік – Миколаївська область – 1 випадок, 2012 рік – Черкаська область – 1 випадок, 2018 рік – Одеська область – 1 випадок.

 Збудник сибірки зустрічається в двох формах – вегетативній та споровій. Спори бактерій сибірки можуть залишатися в латентному стані в ґрунті тривалий час і активізуватися, коли поверхня ґрунту порушується, наприклад, у результаті повені, зливи або зсувів. Захворювання, як правило, з’являється знову, коли спори згодом потрапляють у шлунок тварини із травою на пасовищах. Захворюваність на сибірку серед людей носить, в основному, спорадичний (поодинокий) характер, але нерідко може набувати групового характеру і спалаху.

 Резервуаром збудника сибірки є контамінований спорами сибірки ґрунт, в якому збудник зберігається тривалий час. Тварини заражаються, поїдаючи траву, інші корми, при водопої тощо. Основне джерело інфекції - хворі домашні травоїдні тварини: велика і дрібна рогата худоба, коні, олені, кролі, зайці. На сибірку найчастіше хворіють люди, які працюють із тваринами та тваринними продуктами - кістками, вовною, шкурою, м’ясом. Сибірка не передається від людини до людини.

 Шляхи передавання інфекції: контактний — через пошкоджену (навіть мікротравмами) шкіру або слизові оболонки під час догляду за хворими тваринами; під час обробки туш, зняття шкури і поховання трупів загиблих тварин; із зараженим спорами сибірки ґрунтом під час земляних робіт; аліментарний — через приготування і вживання їжі із м’яса, отриманого від хворих тварин; аерогенний (повітряно-пиловий) — шляхом інгаляції спор; трансмісивний — через укуси комах (ґедзів, мух, комарів).

 В даний час на території Лугинського району розташовано 3 місця сибіркових захоронень, тобто в цих місцях були захоронені трупи тварин, які загинули від сибірки. Ці місця розташовані поблизу смт Лугини (урочще Чекуля), сіл Кремне (урочище Бортове поле) та Будо – Літки (урочище Біля лагеря). Місця даних захоронень огороджені, наявні таблички з написом «Худобомогольник».

 Збудник сибірки зберігає свою життєздатність у землі сотні років, тому місця сибіркових захоронень внесені до Єдиного реєстру стаціонарно неблагополучних по сибірці пунктів. На території цих об’єктів забороняється будь-яка господарська діяльність (копати, збирати гриби та ягоди тощо). Спеціалістами державної служби ветеринарної медицини району щорічно з даних місць сибіркових захоронень відбираються проби води, ґрунту та рослин для дослідження в Житомирській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби. Фахівці ветеринарної медицини щороку проводять вакцинацію проти сибірки сприятливих сільськогосподарських тварин.

 Підстави підозрювати сибірку: раптова загибель тварин у пасовищний період на раніше неблагополучній території або після грунтових робіт, сильних злив і паводків, гострота і тяжкість хвороби, її септичний характер (пропасниця), наявність карбункулів, а у свиней - ознаки ангіни, швидкість розкладання трупів, відсутність заклякання, кров'янисті витікання з природних отворів.

 В разі виникнення таких проявів, необхідно якнайшвидше повідомити про це фахівців ветеринарної медицини.

 

Держпродспоживслужба Лугинського району


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь