Лугинська Районна Державна Адміністрація
Житомирська область, Лугинський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Особливості укладання колективних договорів

Дата: 28.01.2019 14:58
Кількість переглядів: 218

Трудові відносини на підприємстві регулюються як законодавством України, так і внутрішніми документами суб’єкта господарювання. Головним документом, який регламентує виробничі, трудові, соціально-економічні відносини й узгоджує інтереси працівників і роботодавців, є колективний договір (ст. 10 КЗпП).

Основні вимоги до змісту колективного договору і порядку його укладення встановлені КЗпП і Законом про колдоговори

Колективний договір укладають роботодавець з одного боку, й один або декілька профспілкових органів, які діють на цьому підприємстві відповідно до своїх статутів, з іншого. 

Якщо ж на підприємстві немає профспілкового органу, інтереси трудящих представляють їх представники, обрані й уповноважені трудовим колективом (ст. 12 КЗпП і ст. 3 Закону про колдоговори). Зазвичай, представницьким органом є Рада трудового колективу.

Як представник роботодавця зазвичай виступає керівник підприємства. Водночас роботодавець може уповноважити на ведення колективних переговорів і укладення колективного договору також інших посадових осіб.

На новоствореному підприємстві колективний договір укладають за ініціативою однієї зі сторін у тримісячний строк після реєстрації підприємства (ст. 9 Закону про колдоговори).

За необхідності колективний договір може укладатися в структурних підрозділах підприємства в межах компетенції цих підрозділів. Такий договір є, по суті, додатком до колективного договору підприємства і порушує лише питання соціально-економічних і трудових відносин цих структурних підрозділів.

Обов’язковий перелік питань, які повинен регулювати колективний договір, наведений у ст. 13 КЗпП і ст. 7 Закону про колдоговори. До них належать:

— зміни в організації виробництва і праці;

— забезпечення продуктивної зайнятості;

— нормування та оплата праці, встановлення форм, систем, розмірів заробітної плати й інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій тощо);

— установлення гарантій, компенсацій, пільг;

— участь трудового колективу у формуванні, розподілі і використанні прибутку підприємства (якщо це передбачено статутом);

— режим роботи, тривалість робочого часу і часу відпочинку;

— умови праці й охорона праці;

— забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організація оздоровлення і відпочинку працівників;

— гарантії діяльності профспілкової або інших представницьких організацій трудящих;

— умови регулювання фондів оплати праці і встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці;

— забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;

— заборона дискримінації.

Колективний договір може містити й інші, додаткові порівняно з чинним законодавством гарантії та соціально-побутові пільги.

Зверніть увагу: норми колективного договору, що погіршують положення працівників порівняно з чинним законодавством, є недійсними.

Процедуру розробки й укладення колективного договору можна розділити на декілька основних етапів:

— підготовка до переговорів;

— ведення переговорів;

— розробка проекту колективного договору;

— обговорення проекту колективного договору і його схвалення загальними зборами (конференцією) трудового колективу;

— підписання колективного договору;

— реєстрація колективного договору.

Колективний договір набуває чинності з дня його підписання представниками сторін або з дня, зазначеного в цьому документі (ст. 9 Закону про колдоговори). Він діятиме до укладення нового, якщо інше не передбачено самим колдоговором.

Колективний договір поширюється на всіх працівників незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і обов'язковий як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників. Контроль за виконанням колективного договору здійснюється безпосередньо сторонами, які його уклали, або уповноваженими ними представниками. Щорічно в строки, передбачені колективного договору, сторони, що його підписали, звітують про його виконання.

 

 

Т.М. Манько,

головний спеціаліст з питань трудових відносин

та соціального партнерства УПСЗН Лугинської РДА

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь